Dzisiaj jest: 23 Lipiec 20244,628,306 Unikalnych wizyt

Archiwum www.hutnik.krakow.pl:

Zapamietac?

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia pozostałych sekcji


Historia pozostałych sekcji

Hutnik oprócz sekcji piłki nożnej, siatkowej i ręcznej miał wiele ciekawych sekcji, o których wielu kibiców może nawet nie wiedzieć.

Boks -

Pomysłodawcą sekcji Boksu był Bronisław Olejniczak. Od początku bokserzy Hutnika odnosili sukcesy. W 1961 r. Hutnik awansował do I ligi. Hutnik zdobył też wiele indywidualnych medali na mistrzostwach Polski, Europy i świata, oraz na różnych olimpiadach. Najbardziej znani zawodnicy to: L. Słowakiewicz, W. Jędrzejewski, S. Dragan. Hutnik zdobył tytuł Mistrza Kraju w 1964 oraz w 1967 (drużynowo) oraz kilkakrotnie tytuł wicemistrza. Sekcja bokserska przestała istnieć w roku 1985. Obecnie funkcjonuje Szkółka Bokserska przy KS Hutnik.


Lekkoatletyka -

Pomysłodawcami sekcji byli m. in. Janusz Martinek, Jerzy Stawarski, Stanisław Mikuła. Sekcja powstała w sierpniu 1955 roku. Sekcją opiekował się Jan Kowalski.Początki istnienia były trudne - brakowało sprzętu i bazy. Mimo kłopotów sekcja zaczęła się rozwijać, i zyskiwała coraz więcej sportowców. W roku 1960 KOZLA przyjął Hutników do A-Klasy. Od czasu wybudowania Suchych Stawów lekkoatleci mogli korzystać z obiektów. W 1961 roku Hutnik był nawet organizatorem Mistrzostw Polski. Po wielu latach Hutnik doczekal sie wielu wspaniałych sportowców, takich jak: Cezarego Kuleszyńskiego - srebrny medal MP 1963 oraz brąz w MP 1967 w biegu na 110 m. przez płotki; Annę Bełtowską-Król - pięciokrotną mistrzynię Polski w maratonie: 1981, 1982, 1983, 1984, 1987; Marię Krawcewicz - reprezentantkę Polski w biegach sprinterskich; Renatę Sosin - specjalistkę w biegu na 400 i 800 m, biegała też w sztafetach 4x100 i 4x400 m. zdobywając kilka medali, w tym 4 złote w halowych i otwartych Mistrzostwach Polski. Nie należy też zapominać o innych znakomitych sportowcach, medalistach MP m.in: Bernarda Kisielewska - medalistka MP na 100 m, Barbara Borawska- 200 m, Janina Niżnik - rzut kulą, Barbara Białek, Barbara Borawska, Bernarda Kiesielewska, Małgorzata Litewka - wszystkie sztafeta 4x100 m, Wacław Filek - rzut młotem, Ryszard Chudecki - półmaraton, Zbigniew Pierzynka - biegi przełajowe, Monika Kobędza - trójskok i skok w dal, Dariusz Krakowiak - skok w dal - i wielu, wielu innych... Sekcja zostala zlikwidowana w roku 1990...


Kolarstwo -

Inicjatorem sekcji był Wiesław Pelczar. Sekcja powstała w czerwcu 1955 r. Pierwszy wyścig w którym brali udział Hutnicy miał metę w Proszowicach. Zwyciężyła Stal Nowa Huta (dawny Hutnik) w składzie: Włodzimierz Lisak, Tadeusz Świętoń, Stanisław Psica, Syslwester Chabrzycki. Kolarstwo w Nowej Hucie zaczelo sie dynamicznie rozwijać - między innymi przez popularny wyścig "Dookoła Nowej Huty". W 1955 r. przez Nową Hutę przejezdzal slynny Wyścig Pokoju, a w 1958 "tour de pologne" - jeden etap kończył się na Suchych Stawach. W tym wyścigu II miejsce zajął Adam Wiśniewski. Hutnicy startowali we wszystkich imprezach KOZK, osiągając wiele sukcesów. W roku 1962 zarejestrowanych było aż 48 kolarzy, a do najlepszych zaliczyć można: Tadeusza Symbera, Henryka Perzyńskiego, Franciszka Partyłę, Wiesława Sochę, Zbigniewa Leśniaka, Zdzisława Ciepałę, Zdzizsława Fąfarę, Tadeusza Urbanka, Mariana Pazdalskiego, Dominika Dzieżyca, Aleksandra Nowaka, Bogusława Koraszewskiego, Wojciecha Soczyńskiego i innych. Jak to zwykle bywało w Hutniku - wydawało sie ze sekcja bedzie sie rozwijać - ale stało się odwrotnie. Po śmierci Karola Janika w 1974 r. mimo wysiłków nie zdołano utrzymać sekcji. W 1975 sekcję zamknięto ...


Motory -

Jest to kolejna sekcja Hutnika która powstała w latech piecdziesiatych. została ona zarejestrowana w 1959 roku w PZMot (PZMot). Sekcja dzieliła się na dwie części: motocyklową i turystyki motorowej. Założycielem sekcji był min. Jerzy Findysz (kierownik). Niestety, Hutnik nie mógł rozwinąć skrzydeł - brakowało pieniędzy. Hutnicy zaczęli występować w różnych zawodach - rajdach szybkich - "enduro" oraz rajdach obserwowanych. W "enduro" dobre wyniki odnosili: Stefan Sychowski i Tadeusz Korecki. Po pewnym okresie czasu HKS zaczął uczestniczyc takze w innej konkurencji - MotoCrossie - zbudowano nawet tor przy Placu Centralnym. Na początku lat siedemdziesiątych motorowcy KS Hutnik zaczęli osiągać sukcesy m.in: Eugeniusz Rechul (rajdy obserwowane) oraz Ryszard Musyl, Krzysztof Kmiecikiewicz, Zdzisław Chlebda i Robert Błachut (wielokrotni mistrzowie i medaliści Polski). Jednak najsłynniejszym zawodnikiem jest Artur Komorowski - wielokrotny reprezentant i medalista MP. Ponadto motorowcy zdobyli Mistrzostwo Polski drużynowe w 1980, 1987, 1988, 1989 oraz 1990 roku. Od tego czasu nastąpiła powolna likwidacja tej sekcji.


Kajakarstwo -

Kolejna sekcja Hutnika została założona w 1956 roku przez Jerzego Rowińskiego . Instruktorem został Tadeusz Lang. Do kadry dołączył reprezentant Polski i olimpijczyk: Stefan Kapłaniak. Jego osoba zapewniła rozgłos sekcji. Hutnik nie posiadał własniej przystani, ale młodzi kajakarze startowali w zawodach w Szczawnicy, Rożnowie i na Wiśle w Krakowie. Odnoszono wiele sukcesów w "kanadyjkach 1" (K1) i "kanadyjkach 2" (K2) na dystansach 500 i 1000 metrów /Lang (K1), Grzesiak i Skalski (K2), Ptaszyński i Szwed (K2)/. Najbardziej utytułowanym kajakarzem w historii był oczywiście: Stefan Kapłaniak. Niestety jak w wypadku większości sekcji tak i tej - W roku 1958 sekcja została rozwiązana.


Tenis stołowy -

Sekcja powstała 9 marca 1950 dzięki Stanisławowi Prokopowi, Stanisławowi Wodzińskiemu i Kazimierzowi Wainbergierowi. Hutnik zdobył mistrzostwo Federacji Sportowej po raz pierwszy już w 1951 r. Zawodnicy grali wówczas przy ulicy Nowotki w Nowej Hucie.W 1957 roku zespół Hutnika w składzie: Zbigniew Gołan, Bogusław Hermanowski, Stanisław Styczeń, Jan Zola awansował do klasy A. Hutnik awansował potem do okręgówki (1960),a juniorzy zdobyli mistrzostwo polski (61-62) a rok później wicemistrzostwo (Wiesław Chajdecki, Czesław Knapik, Józef Petek). W roku 1956 Hutnik awansował poraz pierwszy do I ligi i wywalczył w niej miejsce IV, dzięki Barbarze Ratzko, Wiesławowi Chajdecki, Ryszardowi Kawa, Czesławowi Knapik i Józefowi Petek. Niestety potem sekcja zaczęła słabnąć. Hutnik spadł do II ligi w r. 1971. Na szczęście po roku HKS się obudził i awansował z powrotem.. Po roku gry w ekstraklasie z zespołu odeszli W. Chajdecki, A. Lenda, J. Petek, a Barbara Ratzko zakończyła karierę. Z każdym sezonem było coraz gorzej. W latach 75-76 było coraz gorzej. Sekcja została rozwiązana w roku 1976.


Szachy -

Moze wiele osób to zaskoczyć, ale na Hutniku była nawet sekcja szachistów! sekcja owa powstała w 1961 roku i liczyła 73 zawodników. Rok później Hutnik dostał się do I ligi. Eleminacje zostały wygrane min. przez Jacka Bednarskiego, Ryszarda Gąsiorowskiego, Stanisława Porębskiego, Tadeusza Maczka oraz Helenę Świerkosz i Grażynę Gaweł. W I lidze Hutnicy spisywali się bardzo dobrze - zajeli IV miejsce, a Jacek Bednarski został mistrzem Polski. Po roku drużyna zdobyła srebrny medal MP. Złoty medal otrzymał Legion Warszawa. Do zespołu dołączyli Jerzy Kostro, Jan Pawłowski, Elżbieta Kowalska i Józef Lesiak. W latach późniejszych żadnych sukcesów sekcja już nie odnosiła, ale Jerzy Kosstro zdobył MP w t. 1966 i 1969. W roku 1975 drużyna spadła do II Ligi. Po rozmowach z KKS nastąpiła fuzja i sekcja szachowa Hutnika przestała istnieć.

Brydż -

Jest jedną z nielicznych sekcji ktora jeszcze działa. Sekcja brydzystów powstała w roku 1957.W latach 60' Hutnicy posiadali dwie drużyny, ponieważ było bardzo dużo zawodników. Sekcją zarządzali:Stanisław Kowalczyk (prezes), Władysław Szymański i Mieczysław Papużyński. Do najlepszych zawodników należeli: Mieczysław Wieczorek i Władysław Szymański, którzy w 1964 roku wystąpili w finale MP par. W poźniejszych latach przychodziło do Hutnika coraz więcej brydzystów, a najlepszymi wsrod nich byli: M. Papużyński i M. Wieczorek, natomiast najwięskze sukcesy należały do Zofii Kowal oraz do Bronisława Prugara. Niestety w następnych latach wiele zawodników skończyło karierę lub przeniosło się do innych klubów, w kolejnych latach sytuacja sekcji zaczęła się pogarszać. Hutnikowi nie udał się awans do II ligi (1987), a z powodu reorganizacji ligi klub znalazł się w lidze makroregionalnej Małopolska, gdzie występował przez kilka lat. W latach 90' brydzysci występowali w lidze "Galicja"... Co będzie dalej, cięzko przewidzieć.

Zapasy i podnoszenie ciężarów -


Sekcja została założona w roku 1953, przez: Władysława Ruska (zapasy), Józefa Głowackiego (ciężary), a kierownikiem sekcji został Edward Głowacki. Treningi odbywały się w Szkole Podstawowej na os. Krakowiaków. Sekcja szybko się rozwijała ale nie osiągnęła większych sukcesów. Wyjątkiem był Konstanty Stelmach - najlepszy zawodnik w historii, zdobywca tytułu mistrza Polski w sześcioboju atletycznym. Sekcja po czterech latach została rozwiązana (1957).


Narciarstwo -

Sekcja powstała w roku 1950 (jedna z pierwszych) z inicjatywy Władysława Ciastonia. Sekcja skupiała wyłącznie pracowników i miałą charakter amatorski. W późniejszym okresie przeniesiono ją do Oddziału hutniczego PTTK. Niektórzy zawodnicy otrzymali odznaki klasyfikacyjne PZN-u


Łyżwiarstwo figurowe -

Mimo iz wydaje się to nieprawdopodobne, Hutnik miał też i sekcję Łyżwiarstwa Figurowego !! Powstała ona w 1968 r. dzięki Czesławowi Mularczykowi oraz Bronisławowi Żabie. W 1969 powstało sztuczne lodowisko KS Hutnik, które istnieje do dziś. Do sekcji przyjmowano głównie młodzież i dzieci ze szkół Nowej Huty. Niestety nigdy nie doczekano się większych sukcesów. Najlepszą zawodniczką tej sekcji była: Urszula Tabak - mistrzyni młodziczek oraz juniorek. Szybko uzyskała klasę mistrzowską, jednak w gronie seniorek nie odnosiła już sukcesów. Niestety sekcjinie udało się utrzymać - w roku 1982 przestała istnieć.Dodane przez huteusz dnia 21 styczeń 2007 10:02:06 1 Komentarzy ˇ 26380 Czytań

Komentarze


motoCYKLISTA dnia 24 kwiecień 2012 12:27:04

nie motory, a motocykle, analfabeto.
Dodaj komentarz


Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Designed by Szymon Dziukiewicz. Powered by PHP-Fusion Strona Glowna | Forum | Galeria | Hutnik TV | Klub | Stadion | Kibice